Amphenol Commercial Products FCE17A15SB44B
FCE17A15SB44B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17A15SB44B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17A15SB44B.pdf
Availability of FCE17A15SB44B
QUANTITY
FCE17A15SB44B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17A15SB44B
Internal Part NumberEIS-FCE17A15SB44B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17A15SB4xB.igsFCE17A15SB4xB.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Mounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17A15SB44B
Related LinksFCE17A, FCE17A15SB44B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17A15SB44B Details Description
Related parts for FCE17A15SB44B
OSC XO 18.432MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 116 50/CD datasheet.pdf
Connector Header 27 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SWITCH SUBMINI SPDT 5A PIN PLNGR datasheet.pdf
RES SMD 13.5KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf