Amphenol Commercial Products FCE17B25PA610
FCE17B25PA610 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25PA610
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17B25PA610.pdf
Availability of FCE17B25PA610
QUANTITY
FCE17B25PA610 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25PA610
Internal Part NumberEIS-FCE17B25PA610
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25PA6x0.igsFCE17B25PA6x0.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25PA610
Related LinksFCE17B, FCE17B25PA610 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25PA610 Details Description
Related parts for FCE17B25PA610
Connector Header 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 100MW GMD2 datasheet.pdf
AM8902-18 LOWER CUT OFF BLADE datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf