Amphenol Commercial Products FCE17B25PB48B
FCE17B25PB48B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25PB48B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17B25PB48B.pdf
Availability of FCE17B25PB48B
QUANTITY
FCE17B25PB48B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25PB48B
Internal Part NumberEIS-FCE17B25PB48B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25PB4xB.igsFCE17B25PB4xB.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25PB48B
Related LinksFCE17B, FCE17B25PB48B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25PB48B Details Description
Related parts for FCE17B25PB48B
MODULE MEMORY CORE RCM3365 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT MG HD 16 PORTS RJ45 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf