Amphenol Commercial Products FCE17B25PC680
FCE17B25PC680 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25PC680
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17B25PC680.pdf
Availability of FCE17B25PC680
QUANTITY
FCE17B25PC680 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25PC680
Internal Part NumberEIS-FCE17B25PC680
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25PC6x0.igsFCE17B25PC6x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25PC680
Related LinksFCE17B, FCE17B25PC680 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25PC680 Details Description
Related parts for FCE17B25PC680
MULTIPLEXER QUAD 2IN 3ST 16SOP datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf