Amphenol Commercial Products FCE17B25PN4D0
FCE17B25PN4D0 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25PN4D0
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17B25PN4D0.pdf
Availability of FCE17B25PN4D0
QUANTITY
FCE17B25PN4D0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25PN4D0
Internal Part NumberEIS-FCE17B25PN4D0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25PN4x0.igsFCE17B25PN4x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25PN4D0
Related LinksFCE17B, FCE17B25PN4D0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25PN4D0 Details Description
Related parts for FCE17B25PN4D0
IC REG LDO ADJ 0.4A DPAK datasheet.pdf
IC SMOKE DETECT PHOTOELEC 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 360 OHM 50V 0805 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT RA PIN datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM datasheet.pdf
15POS M PC FILTER 370PF datasheet.pdf