Amphenol Commercial Products FCE17B25SA690
FCE17B25SA690 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25SA690
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17B25SA690.pdf
Availability of FCE17B25SA690
QUANTITY
FCE17B25SA690 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25SA690
Internal Part NumberEIS-FCE17B25SA690
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25SA6x0.igsFCE17B25SA6x0.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25SA690
Related LinksFCE17B, FCE17B25SA690 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25SA690 Details Description
Related parts for FCE17B25SA690
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IBC MODULE 9.6VDC 48A 500W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 450MA 1.05 OHM datasheet.pdf