Amphenol Commercial Products FCE17B25SN250
FCE17B25SN250 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25SN250
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCE17B25SN250.pdf
Availability of FCE17B25SN250
QUANTITY
FCE17B25SN250 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25SN250
Internal Part NumberEIS-FCE17B25SN250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25SN2x0.igsFCE17B25SN2x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25SN250
Related LinksFCE17B, FCE17B25SN250 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25SN250 Details Description
Related parts for FCE17B25SN250
CONN EDGECARD 120POS .050 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf