Amphenol Commercial Products FCE17B25SN4D0
FCE17B25SN4D0 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25SN4D0
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCE17B25SN4D0.pdf
Availability of FCE17B25SN4D0
QUANTITY
FCE17B25SN4D0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25SN4D0
Internal Part NumberEIS-FCE17B25SN4D0
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25SN4x0.igsFCE17B25SN4x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25SN4D0
Related LinksFCE17B, FCE17B25SN4D0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25SN4D0 Details Description
Related parts for FCE17B25SN4D0
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
HEATSINK (80) 115X59X15MM HORZ datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR 64POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE GLAND NYLON M18 5-10MM datasheet.pdf
CONN FFC TOP 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
MINI COAX ANGLED 10PAK10 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf