Amphenol Commercial Products FCE17C37PA61B
FCE17C37PA61B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PA61B
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17C37PA61B.pdf
Availability of FCE17C37PA61B
QUANTITY
FCE17C37PA61B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PA61B
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PA61B
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PA6xB.igsFCE17C37PA6xB.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PA61B
Related LinksFCE17C, FCE17C37PA61B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PA61B Details Description
Related parts for FCE17C37PA61B
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DR MULTI datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
DIODE GP 1.25KV 1.75A DO204 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 16QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 18.5VOUT 100W datasheet.pdf
MODEM RF XBEE-PRO 9.6K RS485 ACC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf