Amphenol Commercial Products FCE17C37PB20B
FCE17C37PB20B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PB20B
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17C37PB20B.pdf
Availability of FCE17C37PB20B
QUANTITY
FCE17C37PB20B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PB20B
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PB20B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PB2xB.igsFCE17C37PB2xB.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PB20B
Related LinksFCE17C, FCE17C37PB20B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PB20B Details Description
Related parts for FCE17C37PB20B
CONN RECEPT 10POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf