Amphenol Commercial Products FCE17C37PB20B
FCE17C37PB20B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PB20B
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17C37PB20B.pdf
Availability of FCE17C37PB20B
QUANTITY
FCE17C37PB20B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PB20B
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PB20B
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PB2xB.igsFCE17C37PB2xB.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PB20B
Related LinksFCE17C, FCE17C37PB20B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PB20B Details Description
Related parts for FCE17C37PB20B
CONN HEADER 44POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
L37-5 SHEET 150X150X0.3MM datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING(.50X.42 OD) datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 3.6UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf