Amphenol Commercial Products FCE17C37PC640
FCE17C37PC640 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PC640
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17C37PC640.pdf
Availability of FCE17C37PC640
QUANTITY
FCE17C37PC640 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PC640
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PC640
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PC6x0.igsFCE17C37PC6x0.stp
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PC640
Related LinksFCE17C, FCE17C37PC640 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PC640 Details Description
Related parts for FCE17C37PC640
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 1PSI datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.83"L X 8.83"W datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf