Amphenol Commercial Products FCE17C37PE410
FCE17C37PE410 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PE410
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17C37PE410.pdf
Availability of FCE17C37PE410
QUANTITY
FCE17C37PE410 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PE410
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PE410
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PE4x0.igsFCE17C37PE4x0.stp
Standard Package50
SeriesFCE17
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PE410
Related LinksFCE17C, FCE17C37PE410 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PE410 Details Description
Related parts for FCE17C37PE410
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 5% 10W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 90MA 1.15 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PIN TWINAX SIZE 8 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MIN-SAS HD ASY datasheet.pdf
CONN RCPT SAS 29POS EXT VERT SMD datasheet.pdf