Amphenol Commercial Products FCE17C37PM410
FCE17C37PM410 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37PM410
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
FCE17C37PM410.pdf
Availability of FCE17C37PM410
QUANTITY
FCE17C37PM410 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37PM410
Internal Part NumberEIS-FCE17C37PM410
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilter D-Sub
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37PM4x0.igsFCE17C37PM4x0.stp
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesFilter, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37PM410
Related LinksFCE17C, FCE17C37PM410 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37PM410 Details Description
Related parts for FCE17C37PM410
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 3A SYNC 20HTSSOP datasheet.pdf
IC DSP 16BIT 80MHZ 144CSPBGA datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 ZINC datasheet.pdf
MA-3(AC ONLY),2NC, TERMINAL CONN datasheet.pdf
EMITTER UV 420NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
M5 1.2MM PW NPN NO datasheet.pdf