Amphenol Commercial Products FCE17C37SA600
FCE17C37SA600 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37SA600
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17C37SA600.pdf
Availability of FCE17C37SA600
QUANTITY
FCE17C37SA600 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37SA600
Internal Part NumberEIS-FCE17C37SA600
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37SA6x0.igsFCE17C37SA6x0.stp
Standard Package60
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37SA600
Related LinksFCE17C, FCE17C37SA600 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37SA600 Details Description
Related parts for FCE17C37SA600
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC 1.5KE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC DDR3 1GB 96BGA datasheet.pdf
CRYSTAL 13.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf