Amphenol Commercial Products FCE17C37SM290
FCE17C37SM290 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37SM290
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17C37SM290.pdf
Availability of FCE17C37SM290
QUANTITY
FCE17C37SM290 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37SM290
Internal Part NumberEIS-FCE17C37SM290
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilter D-Sub
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37SM2x0.igsFCE17C37SM2x0.stp
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37SM290
Related LinksFCE17C, FCE17C37SM290 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37SM290 Details Description
Related parts for FCE17C37SM290
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.2A 14WSON datasheet.pdf