Amphenol Commercial Products FCE17C37SN480
FCE17C37SN480 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37SN480
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17C37SN480.pdf
Availability of FCE17C37SN480
QUANTITY
FCE17C37SN480 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37SN480
Internal Part NumberEIS-FCE17C37SN480
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37SN4x0.igsFCE17C37SN4x0.stp
Standard Package60
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37SN480
Related LinksFCE17C, FCE17C37SN480 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37SN480 Details Description
Related parts for FCE17C37SN480
CAP FILM 2200PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RELIMATE HDR VER. 13P LF datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
DIES VIBRA. QD 14-12 (250) datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HDM DAUGHTER CARD TOOL datasheet.pdf
ATTENUATOR 0.5DB datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#74 datasheet.pdf
100UF 250V 21X38MM 85C 15000H datasheet.pdf