Amphenol Commercial Products FCE17C37SN4E0
FCE17C37SN4E0 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37SN4E0
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17C37SN4E0.pdf
Availability of FCE17C37SN4E0
QUANTITY
FCE17C37SN4E0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37SN4E0
Internal Part NumberEIS-FCE17C37SN4E0
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37SN4x0.igsFCE17C37SN4x0.stp
Standard Package60
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37SN4E0
Related LinksFCE17C, FCE17C37SN4E0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37SN4E0 Details Description
Related parts for FCE17C37SN4E0
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
BLZP 5.00/09/270LR SN BK BX datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf