Amphenol Commercial Products FCE17E09PC200
FCE17E09PC200 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17E09PC200
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17E09PC200.pdf
Availability of FCE17E09PC200
QUANTITY
FCE17E09PC200 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17E09PC200
Internal Part NumberEIS-FCE17E09PC200
Industrial Solutions
3D ModelFCE17E09PC2x0.igsFCE17E09PC2x0.stp
Standard Package60
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17E09PC200
Related LinksFCE17E, FCE17E09PC200 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17E09PC200 Details Description
Related parts for FCE17E09PC200
IC REG LDO 5V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANSDCR VLTAGE 0-50VAC AVRG RMS datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS PANEL RA SKT datasheet.pdf