| Internal Part Number | EIS-FCH041N60E | |
| PCN Assembly/Origin | Assembly Site Transfer 06/Apr/2015 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | SuperFET® II | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 77A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 41 mOhm @ 39A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 380nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 13700pF @ 100V | |
| Power - Max | 592W | |