| Internal Part Number | EIS-FCH041N60F | |
| PCN Assembly/Origin | Assembly Site Transfer 06/Apr/2015 | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | SuperFET® II | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 76A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 41 mOhm @ 38A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 360nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 14365pF @ 100V | |
| Power - Max | 595W | |