Cornell Dubilier Electronics FCN1913A123K
FCN1913A123K picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913A123K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 10% 100VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913A123K.pdf
Availability of FCN1913A123K
QUANTITY
FCN1913A123K Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913A123K
Internal Part NumberEIS-FCN1913A123K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCN
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1913A123K
Related LinksFCN191, FCN1913A123K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1913A123K Details Description
Related parts for FCN1913A123K
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V AXIAL datasheet.pdf
MINITEK SHROUDED HDR SMT datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/PANEL MNT EARS datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 2:1 16-SOIC datasheet.pdf
FILTER 3-TERM JUMPER 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 192POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST 0.6A datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V SMD datasheet.pdf