Cornell Dubilier Electronics FCN1913A273K-E1
FCN1913A273K-E1 picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913A273K-E1
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 10% 100VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913A273K-E1.pdf
Availability of FCN1913A273K-E1
QUANTITY
FCN1913A273K-E1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913A273K-E1
Internal Part NumberEIS-FCN1913A273K-E1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1913A273K-E1
Related LinksFCN1913, FCN1913A273K-E1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1913A273K-E1 Details Description
Related parts for FCN1913A273K-E1
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL datasheet.pdf
KIT MOSFET MD MESH datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 100V datasheet.pdf
CHOKE TOROID 110UH 3.0A VERT datasheet.pdf