Cornell Dubilier Electronics FCN1913E152K
FCN1913E152K picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913E152K
Brief Description
CAP FILM 1500PF 10% 250VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913E152K.pdf
Availability of FCN1913E152K
QUANTITY
FCN1913E152K Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913E152K
Internal Part NumberEIS-FCN1913E152K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
SeriesFCN
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1913E152K
Related LinksFCN191, FCN1913E152K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1913E152K Details Description
Related parts for FCN1913E152K
RES ARRAY 15 RES 1.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 9V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf