Cornell Dubilier Electronics FCN1913E223K-E2
FCN1913E223K-E2 picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913E223K-E2
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913E223K-E2.pdf
Availability of FCN1913E223K-E2
QUANTITY
FCN1913E223K-E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913E223K-E2
Internal Part NumberEIS-FCN1913E223K-E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesFCN
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.102" (2.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1913E223K-E2
Related LinksFCN1913, FCN1913E223K-E2 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1913E223K-E2 Details Description
Related parts for FCN1913E223K-E2
IC DGTL POT 1024POS 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
IC OPTICAL SENSOR I2C 12-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 61A D2PAK datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf