Cornell Dubilier Electronics FCN1913E272K-E1
FCN1913E272K-E1 picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913E272K-E1
Brief Description
CAP FILM 2700PF 10% 250VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913E272K-E1.pdf
Availability of FCN1913E272K-E1
QUANTITY
FCN1913E272K-E1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913E272K-E1
Internal Part NumberEIS-FCN1913E272K-E1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)