Cornell Dubilier Electronics FCN1913E392K-E1
FCN1913E392K-E1 picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913E392K-E1
Brief Description
CAP FILM 3900PF 10% 250VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913E392K-E1.pdf
Availability of FCN1913E392K-E1
QUANTITY
FCN1913E392K-E1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913E392K-E1
Internal Part NumberEIS-FCN1913E392K-E1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1913E392K-E1
Related LinksFCN1913, FCN1913E392K-E1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1913E392K-E1 Details Description
Related parts for FCN1913E392K-E1
VARISTOR 29.7V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CONN CIRC RCPT DIN 4POS R/A SHLD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W SMBG datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
LD 4MM P-P SILIC .75 100CM WHITE datasheet.pdf