Cornell Dubilier Electronics FCN1913E822K
FCN1913E822K picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913E822K
Brief Description
CAP FILM 8200PF 10% 250VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913E822K.pdf
Availability of FCN1913E822K
QUANTITY
FCN1913E822K Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913E822K
Internal Part NumberEIS-FCN1913E822K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
SeriesFCN
PackagingBulk
Capacitance8200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1913E822K
Related LinksFCN191, FCN1913E822K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1913E822K Details Description
Related parts for FCN1913E822K
IDC CABLE - MCF34K/MC34G/MCF34K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TRANSFORMR TOROID 10-50VA 1200:5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf