Cornell Dubilier Electronics FCN1913G822J-E4
FCN1913G822J-E4 picture photo
Mfg. Part Number
FCN1913G822J-E4
Brief Description
CAP FILM 8200PF 5% 400VDC 1913
Datasheet Download
FCN1913G822J-E4.pdf
Availability of FCN1913G822J-E4
QUANTITY
FCN1913G822J-E4 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN1913G822J-E4
Internal Part NumberEIS-FCN1913G822J-E4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesFCN
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1913 (4833 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.102" (2.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN1913G822J-E4
Related LinksFCN1913, FCN1913G822J-E4 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN1913G822J-E4 Details Description
Related parts for FCN1913G822J-E4
IC DVR HALF-BRIDGE HV 10-LLP datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 65A 530V PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 ANALOG datasheet.pdf
LABEL 4X4" RED ON WHITE 500/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 43 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 328 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.9A datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf