Cornell Dubilier Electronics FCN2416A104K
FCN2416A104K picture photo
Mfg. Part Number
FCN2416A104K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC 2416
Datasheet Download
FCN2416A104K.pdf
Availability of FCN2416A104K
QUANTITY
FCN2416A104K Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN2416A104K
Internal Part NumberEIS-FCN2416A104K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCN
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2416 (6041 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.236" W (4.80mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN2416A104K
Related LinksFCN241, FCN2416A104K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN2416A104K Details Description
Related parts for FCN2416A104K
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
U/P REC CONT L/P datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 660MA 547 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
500 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf