Cornell Dubilier Electronics FCN2416G223J-D5
FCN2416G223J-D5 picture photo
Mfg. Part Number
FCN2416G223J-D5
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC 2416
Datasheet Download
FCN2416G223J-D5.pdf
Availability of FCN2416G223J-D5
QUANTITY
FCN2416G223J-D5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN2416G223J-D5
Internal Part NumberEIS-FCN2416G223J-D5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2416 (6041 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN2416G223J-D5
Related LinksFCN2416, FCN2416G223J-D5 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN2416G223J-D5 Details Description
Related parts for FCN2416G223J-D5
MOD INVERTER CCFL DUAL 6W 5V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
OPTIC ROUND TIR 4LED MEDIUM datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 32VDC RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.24K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN PWR MODULE PS000DMXE datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 44LGA datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf