Cornell Dubilier Electronics FCN3925A105K
FCN3925A105K picture photo
Mfg. Part Number
FCN3925A105K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 100VDC 3925
Datasheet Download
FCN3925A105K.pdf
Availability of FCN3925A105K
QUANTITY
FCN3925A105K Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN3925A105K
Internal Part NumberEIS-FCN3925A105K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCN
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3925 (9863 Metric)
Size / Dimension0.386" L x 0.248" W (9.80mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN3925A105K
Related LinksFCN392, FCN3925A105K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN3925A105K Details Description
Related parts for FCN3925A105K
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 150W POWERSO36 datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR 950NM 1.9MM datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 18AWG AU 1.0MM datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 13A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 51C P 12" WHT JACKP NI datasheet.pdf