Cornell Dubilier Electronics FCP0805C472G
FCP0805C472G picture photo
Mfg. Part Number
FCP0805C472G
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 2% 16VDC 0805
Datasheet Download
FCP0805C472G.pdf
Availability of FCP0805C472G
QUANTITY
FCP0805C472G Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP0805C472G
Internal Part NumberEIS-FCP0805C472G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,700
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCP
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.09mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP0805C472G
Related LinksFCP080, FCP0805C472G Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP0805C472G Details Description
Related parts for FCP0805C472G
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 550MW SOD323F datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
ACCESSORY-10M CABLE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
4700UF 16V 21X38MM 125C 8000H datasheet.pdf