Cornell Dubilier Electronics FCP0805C822G-J2
FCP0805C822G-J2 picture photo
Mfg. Part Number
FCP0805C822G-J2
Brief Description
CAP FILM 8200PF 2% 16VDC 0805
Datasheet Download
FCP0805C822G-J2.pdf
Availability of FCP0805C822G-J2
QUANTITY
FCP0805C822G-J2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP0805C822G-J2
Internal Part NumberEIS-FCP0805C822G-J2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP0805C822G-J2
Related LinksFCP0805, FCP0805C822G-J2 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP0805C822G-J2 Details Description
Related parts for FCP0805C822G-J2
FERRULE INS VNL AWG16 BK 7/8" datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND TWIST-PAIR 30M datasheet.pdf
RES 100 OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 23MM datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ8 IP68 datasheet.pdf
IC COMPARATOR 280MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf