Cornell Dubilier Electronics FCP0805H391G-J1
FCP0805H391G-J1 picture photo
Mfg. Part Number
FCP0805H391G-J1
Brief Description
CAP FILM 390PF 2% 50VDC 0805
Datasheet Download
FCP0805H391G-J1.pdf
Availability of FCP0805H391G-J1
QUANTITY
FCP0805H391G-J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP0805H391G-J1
Internal Part NumberEIS-FCP0805H391G-J1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±2%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP0805H391G-J1
Related LinksFCP0805, FCP0805H391G-J1 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP0805H391G-J1 Details Description
Related parts for FCP0805H391G-J1
BOOT FULL TOGGLE 1/4-40 GRAY datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 5POS TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf