Cornell Dubilier Electronics FCP0805H821J
FCP0805H821J picture photo
Mfg. Part Number
FCP0805H821J
Brief Description
CAP FILM 820PF 5% 50VDC 0805
Datasheet Download
FCP0805H821J.pdf
Availability of FCP0805H821J
QUANTITY
FCP0805H821J Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP0805H821J
Internal Part NumberEIS-FCP0805H821J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,100
SeriesFCP
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP0805H821J
Related LinksFCP080, FCP0805H821J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP0805H821J Details Description
Related parts for FCP0805H821J
LASER MODULE 650NM 1MW DOT datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
KIT WIRELESS USB LP FOR CYRF6936 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
MODULE XFORMR GIGABIT EXT SMD datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 1650LM 3CH MCPCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.00062 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf