Cornell Dubilier Electronics FCP1210C823J-G3
FCP1210C823J-G3 picture photo
Mfg. Part Number
FCP1210C823J-G3
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 5% 16VDC 1210
Datasheet Download
FCP1210C823J-G3.pdf
Availability of FCP1210C823J-G3
QUANTITY
FCP1210C823J-G3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP1210C823J-G3
Internal Part NumberEIS-FCP1210C823J-G3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.091" (2.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP1210C823J-G3
Related LinksFCP1210, FCP1210C823J-G3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCP1210C823J-G3 Details Description
Related parts for FCP1210C823J-G3
RES ARRAY 4 RES 3.3 OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SCKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
MODULE MALE PUSH IN WITH LOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
IC REG DDR TERM 2.0A 8SOIC datasheet.pdf