Fairchild Semiconductor FCP130N60
FCP130N60 picture photo
Mfg. Part Number
FCP130N60
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 28A TO220
Datasheet Download
FCP130N60.pdf
Availability of FCP130N60
QUANTITY
FCP130N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCP130N60
Internal Part NumberEIS-FCP130N60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET® II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C28A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs130 mOhm @ 14A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs70nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3590pF @ 380V
Power - Max278W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCP130N60
Related LinksFCP1, FCP130N60 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCP130N60 Details Description
Related parts for FCP130N60
IC FREQ SYNTH 3.0GHZ 24-LLP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 20TSSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
OSC VCXO 38.88MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SIDACTOR 400V 500A QFN 3.3X3.3 datasheet.pdf
CONN HAN 6B-ASG1-LB-K-M20 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6.5V 10W datasheet.pdf