Fairchild Semiconductor FCPF11N60F
FCPF11N60F picture photo
Mfg. Part Number
FCPF11N60F
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO-220F
Datasheet Download
FCPF11N60F.pdf
Availability of FCPF11N60F
QUANTITY
FCPF11N60F Order Process
Ship out your order
Specifications of FCPF11N60F
Internal Part NumberEIS-FCPF11N60F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs52nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1490pF @ 25V
Power - Max36W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCPF11N60F
Related LinksFCPF1, FCPF11N60F Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCPF11N60F Details Description
Related parts for FCPF11N60F
CONN SOCKET 20-24AWG 15AU CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
BOARD EVAL SSM2604 datasheet.pdf
HEADER 2POS VERT TIN 3.96MM datasheet.pdf
POT 10 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 11.4K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf