Fairchild Semiconductor FCPF1300N80Z
FCPF1300N80Z picture photo
Mfg. Part Number
FCPF1300N80Z
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 4A TO220F
Datasheet Download
FCPF1300N80Z.pdf
Availability of FCPF1300N80Z
QUANTITY
FCPF1300N80Z Order Process
Ship out your order
Specifications of FCPF1300N80Z
Internal Part NumberEIS-FCPF1300N80Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCloud Systems Computing
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 11/Sep/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET® II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.3 Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 400µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds880pF @ 100V
Power - Max24W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCPF1300N80Z
Related LinksFCPF13, FCPF1300N80Z Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCPF1300N80Z Details Description
Related parts for FCPF1300N80Z
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC 1.5KE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 200MA 24V datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 62POS .100" datasheet.pdf
IC FPGA 3520LUTS 1.2V 36WLCS datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf