Fairchild Semiconductor FCPF20N60T
FCPF20N60T picture photo
Mfg. Part Number
FCPF20N60T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO-220F
Datasheet Download
FCPF20N60T.pdf
Availability of FCPF20N60T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCPF20N60T Order Process
Ship out your order
Specifications of FCPF20N60T
Internal Part NumberEIS-FCPF20N60T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs98nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3080pF @ 25V
Power - Max39W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCPF20N60T
Related LinksFCPF2, FCPF20N60T Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCPF20N60T Details Description
Related parts for FCPF20N60T
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE 12A 133-LGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 12SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMT datasheet.pdf
2,2UF 400V 10X12MM 105C 3000H datasheet.pdf