Fairchild Semiconductor FCPF22N60NT
FCPF22N60NT picture photo
Mfg. Part Number
FCPF22N60NT
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 22A TO-220F
Datasheet Download
FCPF22N60NT.pdf
Availability of FCPF22N60NT
QUANTITY
FCPF22N60NT Order Process
Ship out your order
Specifications of FCPF22N60NT
Internal Part NumberEIS-FCPF22N60NT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFCPF22N60NT Super-Junction SupreMOS™ MOSFETs
FamilyFETs - Single
SeriesSupreMOS™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs165 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1950pF @ 100V
Power - Max39W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCPF22N60NT
Related LinksFCPF2, FCPF22N60NT Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCPF22N60NT Details Description
Related parts for FCPF22N60NT
CONN RECEPT 120POS VERT DUAL PCB datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 30ppm 20pF 120 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
BOARD EVAL W/DISCRETE INTERFACE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 131 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
NTC 33000 OHMS 10% 1206 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 70UF 15V AXIAL datasheet.pdf