Fairchild Semiconductor FCPF380N60
FCPF380N60 picture photo
Mfg. Part Number
FCPF380N60
Brief Description
MOSFET N-CH 600V TO-220-3
Datasheet Download
FCPF380N60.pdf
Availability of FCPF380N60
QUANTITY
FCPF380N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCPF380N60
Internal Part NumberEIS-FCPF380N60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSuperFET® II and SuperFET® II Easy-Drive MOSFETs
Cloud Systems Computing
High-Voltage MOSFETs
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
FamilyFETs - Single
SeriesSuperFET® II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10.2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1665pF @ 25V
Power - Max31W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCPF380N60
Related LinksFCPF3, FCPF380N60 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FCPF380N60 Details Description
Related parts for FCPF380N60
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 179W TO247-3 datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 70A 1100V TO-94 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.41A 34 MOHM datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf