Ohmite FCSL110R002GER
FCSL110R002GER picture photo
Mfg. Part Number
FCSL110R002GER
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.002 OHM 2% 5W 11050
Datasheet Download
FCSL110R002GER.pdf
Availability of FCSL110R002GER
QUANTITY
FCSL110R002GER Order Process
Ship out your order
Specifications of FCSL110R002GER
Internal Part NumberEIS-FCSL110R002GER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFCSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.002
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 4320 (11050 Metric), 2043
Supplier Device Package11050
Size / Dimension0.197" L x 0.433" W (5.00mm x 11.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCSL110R002GER
Related LinksFCSL110, FCSL110R002GER Datasheet, Ohmite Distributor
FCSL110R002GER Details Description
Related parts for FCSL110R002GER
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
SENS PHOTOELECTRIC 1M T-BEAM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
SPRG TERM BLOCK NS 508MM 3P GRN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 10MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf