Ohmite FCSL110R005FER
FCSL110R005FER picture photo
Mfg. Part Number
FCSL110R005FER
Brief Description
RES SMD 0.005 OHM 1% 5W 11050
Datasheet Download
FCSL110R005FER.pdf
Availability of FCSL110R005FER
QUANTITY
FCSL110R005FER Order Process
Ship out your order
Specifications of FCSL110R005FER
Internal Part NumberEIS-FCSL110R005FER
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 4320 (11050 Metric), 2043
Supplier Device Package11050
Size / Dimension0.197" L x 0.433" W (5.00mm x 11.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCSL110R005FER
Related LinksFCSL110, FCSL110R005FER Datasheet, Ohmite Distributor
FCSL110R005FER Details Description
Related parts for FCSL110R005FER
CAP CER 560PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 38.64VC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/4-48" CLEAR datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 36POS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf