Ohmite FCSL64R0005JER
FCSL64R0005JER picture photo
Mfg. Part Number
FCSL64R0005JER
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.0005 OHM 5% 2W 6432
Datasheet Download
FCSL64R0005JER.pdf
Availability of FCSL64R0005JER
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCSL64R0005JER Order Process
Ship out your order
Specifications of FCSL64R0005JER
Internal Part NumberEIS-FCSL64R0005JER
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFCSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.0005
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package6432
Size / Dimension0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCSL64R0005JER
Related LinksFCSL64R, FCSL64R0005JER Datasheet, Ohmite Distributor
FCSL64R0005JER Details Description
Related parts for FCSL64R0005JER
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
SFC 0/30 WHT 150/BX datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf