Ohmite FCSL64R015FER
FCSL64R015FER picture photo
Mfg. Part Number
FCSL64R015FER
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
FCSL64R015FER.pdf
Availability of FCSL64R015FER
QUANTITY
FCSL64R015FER Order Process
Ship out your order
Specifications of FCSL64R015FER
Internal Part NumberEIS-FCSL64R015FER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFCSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package6432
Size / Dimension0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCSL64R015FER
Related LinksFCSL64, FCSL64R015FER Datasheet, Ohmite Distributor
FCSL64R015FER Details Description
Related parts for FCSL64R015FER
Crystal 50.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBRGLASS NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf