Ohmite FCSL90R010FER
FCSL90R010FER picture photo
Mfg. Part Number
FCSL90R010FER
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 4W 9045
Datasheet Download
FCSL90R010FER.pdf
Availability of FCSL90R010FER
QUANTITY
FCSL90R010FER Order Process
Ship out your order
Specifications of FCSL90R010FER
Internal Part NumberEIS-FCSL90R010FER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFCSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 3518 (9045 Metric), 1835
Supplier Device Package9045
Size / Dimension0.177" L x 0.350" W (4.50mm x 8.90mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCSL90R010FER
Related LinksFCSL90, FCSL90R010FER Datasheet, Ohmite Distributor
FCSL90R010FER Details Description
Related parts for FCSL90R010FER
IC VOICE REC/PLAY 10MIN 28-TSOP datasheet.pdf
CBS LOCKING NYLON 3/16" datasheet.pdf
IC LASR DRVR 2.5GBPS 3.6V 24TQFN datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIGMA 8DFN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 5A 30V DO-214AB datasheet.pdf
TV 10C 10#20 SKT RECP datasheet.pdf
GT 6C 6#16S SKT RECP BOX RM datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf