Ohmite FCSL90R020FER
FCSL90R020FER picture photo
Mfg. Part Number
FCSL90R020FER
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 4W 3518 WIDE
Datasheet Download
FCSL90R020FER.pdf
Availability of FCSL90R020FER
QUANTITY
FCSL90R020FER Order Process
Ship out your order
Specifications of FCSL90R020FER
Internal Part NumberEIS-FCSL90R020FER
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 3518 (9045 Metric), 1835
Supplier Device Package9045
Size / Dimension0.177" L x 0.350" W (4.50mm x 8.90mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCSL90R020FER
Related LinksFCSL90, FCSL90R020FER Datasheet, Ohmite Distributor
FCSL90R020FER Details Description
Related parts for FCSL90R020FER
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
OSC MEMS 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 21.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 35A DO4 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BCH-508HF- 9 BK datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
BICYCLE DYNAMO WITH BRACKET 6V 3 datasheet.pdf