Vishay Semiconductor/Diodes Division FCSP05H40ETR
FCSP05H40ETR picture photo
Mfg. Part Number
FCSP05H40ETR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA FLIPKY
Datasheet Download
FCSP05H40ETR.pdf
Availability of FCSP05H40ETR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCSP05H40ETR Order Process
Ship out your order
Specifications of FCSP05H40ETR
Internal Part NumberEIS-FCSP05H40ETR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If520mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseFlipky™
Supplier Device PackageFlipky™
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCSP05H40ETR
Related LinksFCSP05, FCSP05H40ETR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
FCSP05H40ETR Details Description
Related parts for FCSP05H40ETR
SWITCH SLIDE DP3T 4A 125V datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 5.9A 33 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1A 560 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf